România U21, o remiză care trebuia să fie victorie!

Băieții lui Pancu ne dau speranțe, au jucat cu mult curaj și cu talent în fața unei adversare de prim-rang.

În plină euforie a calificării echipei mari, remiza, 2-2, obținută de România U21 în fața Elveției la Neuchatel, a trecut aproape neobservată. La ora meciului, compatrioții fie erau deja pe Arena Națională, fie se încălzeau altfel pentru disputa primei reprezentative, de aceea transmisia de pe Pro Arena probabil că nu s-a bucurat de vreun rating ieșit din comun. Însă cei care nu s-au uitat, chiar au avut ce pierde.

Nevoia de paranteze

Sava (CFR) – Pantea (FCSB), Ignat (Mioveni), Matei Ilie (CFR), Borza (Rapid) – Corbu (Akademia Puskas), Umit Akdag (Goztepe), Vulturar (Lecce Primavera), Grameni (Farul) – L. Munteanu (Farul), Rareș Ilie (Lausanne). Aceasta a fost echipa aliniată de Pancu pe gazonul artificial de pe ”La Maladiere”. Și chiar era nevoie de parantezele explicative! Dacă precedenta generație U21, cea din 2019, era deja consacrată la momentul turneului final din Italia și San Marino, cea de acum are în componență fotbaliști care nu ne sunt atât de familiari. Dacă Sava, Pantea, Borza, Louis Munteanu, Rareș Ilie sau Grameni ne sunt destul de cunoscuți, nu același lucru se poate spune despre stoperul Ignat, împrumutat de Rapid la Mioveni, despre ”halful” Corbu sau despre turcul (fără ghilimele, că e etnic turc!) Umit Akdag, un mijlocaș central defensiv de mare siguranță, descperit de Pancu la Goztepe, în liga a doua. Iar dacă despre CătălinVulturar se credea că e băiatul cunoscutului impresar cu același nume de familie, ei bine, nu este. E doar un tânăr care a debutat la nici 16 ani la UTA și care a întregit apoi colonia română de la Lecce (au ieșit campioni ai Italiei anul trecut la categoria lor de vârstă!) împreună cu Burnete și cu Pașcalău.

Un jucător de-al lor, aproape cât toată echipa noastră

Această echipă a învins zilele trecute cu 5-1 Albania pe Giulești (la ei, albanezii ne bătuseră cu 3-2, după ce conduseserăm noi cu 2-0), iar marți seara a făcut un joc excelent la Neuchatel, în fața unei Elveții cu valoare dublă la cotația Transfermarkt (37 de milioane ei, aproape 18 noi). De exemplu decarul lor, Fabian Rieder, valorează 15 milioane (aproape cât toată echipa României) și joacă (de multe ori titular) la Rennes, în Ligue 1. Iar ceilalți sunt fie titulari la cluburile de top din Elveția, fie prin Bundesliga, unde prind câteva minute la echipele germane.

Ce gol a dat Grameni!

Am dat gol repede, prin Rareș Ilie, care parcă nu mai joacă atât de lipit de tușa stângă, cum o făcea la Rapid, ci intră mai mult în interior, relaționează cu coechipierii. Am fost egalați după o eroare individuală a lui Matei Ilie, stoperul folosit tot mai mult de Mandorlini la CFR. Am trecut iarăși în avantaj după un gol excepțional al lui Dina Grameni, șut din întoarcere cu stângul. În fine, am fost iarăși egalați pe final, în minutul 88, după mai multe nesincroniări în apărare. Iar în ultimele minute elvețienii s-au urcat rău de tot pe noi, însă am rezistat și plecâm cu acest prețios punct.

Un brânci de la arbitri

Am vorbit mai sus despre nișe greșeli individuale, Matei Ilie la primul gol, mai multă lume la cel de 2-2, dar acolo a fost și măcar un pui de fault în atac, dacă nu cumva chiar un fault în atac fără alte comentarii. Arbitrul ceh al meciului știa că sediul UEFA e în Elveția, așa că…nimic. Nicio problemă, știam cum stau lucrurile. 

Ale tinereții valuri…

La această vârstă, asemenea erori sunt inerente. În echipele de seniori, jucătorii sub 21 de ani sunt înconjurați de coechipieri mult mai experimentați, care le acoperă eventualele stângăcii. Aici, la U21, toți au aceeași vârstă, n-are cine să-i mai acopere. Și atunci se mai primesc și astfel de goluri. Te mai ia valul, vrei să te duci în față, te mai repezi, așa e când ești tânăr.

Rezerva Tavi Popescu

De remarcat că Pancu pare să meargă tot mai mult pe grup, în dauna individualităților. Ca dovadă că Octavian Popescu, deși proprietarul tricoului cu nr. 10, a rămas rezervă neutilizată, fiindu-i preferați jucători precum Corbu sau Vulturar, care fac ambele faze. Iar ca semn că lui Pancone îi plăcea ce vedea, primele schimbări le-a făcut în minutul 87, înainte să primim golul egalizator. A merge un meci întreg cu aceeași distribuție înseamnă că s-a cristalizat deja o echipă!

Menirea echipei U21

În contextul grupei, nu putem decât să regretăm înfrângerea dramatică din Albania (2-3), dar avem șanse chiar la primul loc (direct calificant, ne vom lupta pentru el cu Elveția)) sau măcar la poziția a doua (calificantă și ea, într-un anumit context, în comparație cu celelalte grupe). Însă menirea naționalei U21 nu e neapărat aceea de a strânge calificări, cât de a ne da senzația că din urmă vine ceva. Iar după ce am văzut în seara de la Neuchatel, chiar vine!

Lasă un comentariu