Știați că Rapid e ”lanterna” returului?

În cele 6 runde jucate din partea a doua a sezonului regulat, giuleștenii au acumulat doar 4 puncte și ocupă ultima poziție. Lidera ierarhiei returului e FCSB, urmată de cele două echipe craiovene.

Se spune despre un clasament cu 14, sau16, sau 18 sau 20 de echipe că are nevoie măcar de 5-6 runde pentru a se ”așeza”, adică măcar de o șesime din parcursul întregii întreceri. Până atunci, un loc bun (sau rău) poate fi rodul întâmplării, al unei forme de moment, al unei crize. De-aici încolo,  statutul echipelor începe să prindă contur, să devină clar cine se va lupta pentru pozițiile de sus și cine va fi pe locurile de la coadă.

Destule lucruri așteptate, dar și o mare surpriză

Superliga a disputat până acum 21 de etape, cele 15 ale turului, plus încă 6 din retur, iar ierarhia acestora din urmă ne lasă perplecși dacă o privim de jos în sus: ultima clasată e Rapid, cu doar 4 puncte, singura echipă care n-a obținut nicio victorie în retur și care a marcat doar de 3 ori! O medie de 0,5 goluri pe meci, foarte ”străvezie”, cu care nu te prea gândești la locurile 1-3 (acesta e obiectivul anunțat al glubului giuleștean) și mai degrabă cauți soluții să nu retrogradezi.

1. FCSB                            6      4     1    1    10-5   13p

2. FCU 1948                    6      4     0    2      9-5   12p

3. CS Universitatea        6      3     2    1     10-7   11p

4. Sepsi                            6      3     2    1    10-8    11p

5 U Cluj                            6      3     1    2      6-8     10p

6. Farul                             6      2     3    1      9-8      9p

7. Oțelul                           6     3      0    3     8-8      9p

8. Voluntari                     6     2      2     2     9-8      8p

9. CFR                               6      1     3     2     9-7      6p

10. UTA                             6     1     3     2     6-7     6p

11. Dinamo                       6     2     0     4     4-5     6p

12. Poli Iași                        6      1      3     2     9-11   6p

13. Petrolul                        6      1      3     2      3-6   6p

14. Hermannstadt             6     1       3     2      4-8   6p

15. Botoșani                       6      1       2     3      6-9   5p

16. Rapid                             6      0       4     2      3-5   4p

Patru din șase sunt ”la locurile lor”

Pe poziții de play-off sunt FCSB, CS Universitatea Craiova, Sepsi și Farul, aflate în primele 6 și în ierarhia generală. Din acest sextet lipsește nu doar mai înainte amintitul Rapid, ci și CFR-ul, săltat pe locul 9 de victoria cu „U”, altfel ar fi fost și mai jos.  ”Intrusele” sunt Universitatea Cluj, locul 5 în retur, locul 8 în clasamentul general, dar și FCU 1948, locul 9 la general, însă o onorantă poziție secundă în retur. La această clasare a contribuit seria ultimelor trei succese oltene consecutive, toate fără gol primit.

Nimeni nu e neînvins

Ca o dovadă că nu constanța rezultatelor (data  în primul rând de valoare) e însușirea de bază a echipelor noastre, iată că nimeni n-a scăpat fără să piardă în cele 6 runde ae returului. Prin comparație cu aceeași porține din turul sezonului regulat, atunci Sepsi scăpase fără înfrângere (3 victorii, 3 remize), dar comparația este puțin forțată, pentru că în tur câteva echipe aveau meciuri restante.

Se marchează puțin

Dacă privim coloana golurilor înscrise, vedem că nimeni n-a marcat mai mult de 10! Adică o medie de sub două per meci. Se spune despre o fruntașă a oricărui clasament că trebuie să treacă de această cotă de două reușite pe meci. La noi nu trece nimeni, iar dacă privim ierarhia generală observăm că și acolo lucrurile stau cam la fel, cel mai bun atac din Superligă avându-l FCSB, 38 marcate în 21 de partide, adică tot sub două per meci

Alte concluzii

– Campioana remizelor la un moment dat, Oțelul (11 în primele 15 runde) a devenit mult mai tranșantă în retur, când n-a mai făcut niciun egal!

– FCSB și FCU (câte 5 goluri primite în retur) au cele mai bune defensive, ele situându-se la cota echipelor de frunte, cărora li se pretinde să încaseze sub un gol pe meci.

– Dinamo a pierdut primele 4 partide din retur, dar le-a câștigat pe următoarele două, ceea ce a urcat-o considerabil în ierarhie, până pe locul 11. Dacă ar fi pe această poziție și în clasamentul general…

– Cel mai mare scor al returului a fost recentul CFR – „U” 4-0, motiv pentru care Universitatea, locul 5, are golaveraj negativ, iar CFR, locul 9, are golaveraj pozitiv.

Lasă un comentariu