Analiza etapei a 24-a: Istvan Kovacs a făcut praf meciul Sepsi – Universitatea Craiova

Istvan Kovacs, considerat cel mai bun arbitru român al momentului, a bulversat confruntarea dintre Sepsi și Universitatea Craiova prin deciziile greșite pe care le-a luat, cele mai multe în favoarea oltenilor.

În ultimul joc al etapei, Farul lui Hagi a egalat-o pe FCSB în minutul 95 dintr-un penalty discutabil, ceea ce a redus distanța dintre lider și urmăritoare la 9 puncte.

Vineri, 2 februarie

FC Botoșani vs Poli Iași 2-1

Marcatori: E. Lopez (52), Mouaddib (90+1) / Saghiri (28)

Dacă judecăm după statistici, a fost un rezultat contrar cursului jocului pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iași.  Oaspeții au tras de două ori mai multe șuturi decât gazdele, atât la general (20-10), cât și pe poartă (6-3). De asemenea, echipa antrenată de Leo Grozavu a avut 6 cornere, iar cea pregătită de Bogdan Andone numai unul.

Totuși, fotbalul se joacă pe goluri, nu pe șuturi sau pe lovituri de colț. Antrenorul lui FC Botoșani a fost inspirat atunci când a făcut schimbările. Introdus pe teren la pauză, debutantul Enzo Lopez a egalat cu o execuție de finețe. Inițial golul argentinianului nu a fost validat, pe motiv de ofsaid, dar VAR-ul a reparat nedreptatea. Victoria a fost adusă de Jaly Mouaddib, jucător care îl înlocuise pe Florescu în minutul 88.

Botoșănenii au întors scorul de la 0-1 și au predat „lanterna” lui Dinamo. Este o rocadă logică, pentru că echipa antrenată acum de Bogdan Andone joacă mai bine, cel puțin pe teren propriu. După 1-0 cu CFR Cluj și 2-1 cu Poli Iași, mai poate obține puncte până la finalul sezonului regulat.

FC U Craiova vs Dinamo 2-1

Marcatori: Bahassa (13), Bauza (52) / Politic (63)

În primele 23 de meciuri jucate de FC U Craiova în campionat se marcaseră, în medie, 3,22 goluri. În mare măsură, s-a respectat tiparul. Echipa lui Adrian Mititelu a deschis repede scorul, apoi a lăsat adversara să vină peste ea, așa cum s-a întâmplat în Giulești (când a condus cu 3-1, dar a pierdut cu 3-4). Din fericire pentru olteni, Dinamo nu a avut eficacitatea Rapidului.

Elevii lui Zeljko Kopic au pus presiune în a doua jumătate a primei reprize. Oaspeții au cerut penalty în minutul 27, la un cot al lui Lacroix în figura lui Gregorio, însă faza nu a fost rejudecată de arbitri. Zece minute mai târziu, același Gregorio, cel mai activ om al „alb-roșiilor”, a marcat, dar golul a fost anulat de VAR din cauza unui ofsaid la Abdallah.

În debutul reprizei secunde a venit golul de generic al lui Bauza, care a pătruns în paralel cu linia careului de 6 metri și a marcat cu călcâiul.

„Câinii” și-au reluat apoi atacurile. Per total, au avut o posesie de 55%, care s-a concretizat doar prin golul de onoare marcat de Politic și de o bară a lui Gregorio, în minutul 89.

După fluierul final, Kopic a avut o ieșire nervoasă în parcarea stadionului „Ion Oblemenco”. Dinamo a înregistrat a treia înfrângere consecutivă și se zvonește că acționarii nu vor mai tolera o serie de cinci eșecuri la rând, precum cea din finalul anului trecut. Etapa viitoare, „câinii” primesc vizita campioanei Farul.

Sâmbătă, 3 februarie

Petrolul Ploiești vs CFR Cluj 1-2

Marcatori: Irobiso (23) / Keita (52), Deac (90+4)

Adrian Mutu a obținut a doua victorie consecutivă pe banca celor de la CFR Cluj. Otele a ratat singur cu portarul în primul minut, apoi Bârligea a avut și el o ocazie de gol, oaspeții controlând începutul meciului.

Petrolul a deschis scorul la jumătatea reprizei întâi, la prima acțiune de atac. Fanii își puneau speranțele în statistica potrivit căreia favoriții nu pierduseră niciun joc în care fuseseră în avantaj pe tabelă, în acest sezon.

Golul cu „transversala” al lui Keita le-a zdruncinat puțin încrederea, însă elevii lui Florin Pârvu nu au jucat la „ciupeală” și au forțat victoria. Și-au creat câteva ocazii bune de a marca din nou, pe lângă reușita anulată lui Ișfan pe motiv de ofsaid.

Petrolul a avut mai multe cornere (4 vs 3), dar a fost dominată la celelalte capitole: 34%-66% a fost raportul posesiei, 7-17 al șuturilor, 4-7 al șuturilor pe poartă, 286-564 al paselor.

Așadar, se poate spune că CFR a meritat victoria, chiar dacă succesul a venit în urma unei faze controversate, în aprecierea căreia specialiștii nu au ajuns la un numitor comun, chiar dacă au revăzut-o de zeci de ori: la o minge venită de sus, Pap s-a dezechilibrat în aer de lângă Michael, iar jucătorul oaspeților a preluat și i-a pasat lui Deac, care era singur în fața porții. VAR-ul a analizat un posibil fault în atac, dar până la urmă a validat golul. Radu Petrescu, arbitrul de centru, a avut nevoie de protecția forțelor de ordine când a părăsit terenul.

Rapid vs Oțelul 2-1

Marcatori: Rrahmani (5), Burmaz (45+2) / Cisotti (87)

Rapidul a avut un meci mai ușor decât se aștepta contra Oțelului, echipă neînvinsă în deplasare până în etapa a 24-a. Calitatea jucătorilor ofensivi aduși în acest sezon a făcut diferența, drumul spre succes fiind deschis de Rrrahmani, care a fentat apărarea adversă și a înscris plasat într-o situație în care alt jucător poate că i-ar fi luat la țintă pe fundași.

Scorul a fost majorat de Burmaz, aflat la a treia reușită în trei jocuri bifate în tricoul Rapidului. În timp ce sârbul Rapidului a marcat, cel al Oțelului, Rusevic, a ratat două ocazii singur cu portarul.

Oaspeții au reușit doar un gol de onoare, după care au presat până la final. Au fost mai buni doar la posesie (59% la 41%),  la șuturi (13-9 dintre care 5-4 pe poartă) și la număr de pase (437-306).

Apropo de statistică, merită remarcat faptul că giuleștenii au trimis doar 13 centrări (față de 27 ale gălățenilor), și niciuna nu a găsit destinatarul. Așadar, noul stil de joc al Rapidului se bazează pe încercări de pătrundere pe axul central, prin pase la firul ierbii, greu de combătut de fundași centrali înalți, care nu beneficiază de o mobilitate foarte bună.

Pentru elevii lui Cristiano Bergodi urmează un meci greu, la Cluj, cu CFR-ul antrenat de Adrian Mutu.

Duminică, 4 februarie

Universitatea Cluj – UTA 1-3

Marcatori: D. Popa (45+4) / Omondi (13), Luckassen (36) și Fabry (55)

După acest succes, arădenii s-au apropiat la numai două puncte de învinsa lor de duminică și la 5 puncte de ultimul loc de play-off.

Atacantul kenian Omondi a fost omul meciului, cu un gol, cel de 0-1, și două pase decisve. El are două goluri și patru assist-uri în 9 meciuri în care a intrat pentru UTA (doar 5 ca titular).

De remarcat că „U” a înscris un gol anulat pentru ofsaid, la 0-0, iar apoi, primele două reușite ale oaspeților au venit după două mari erori ale fundașilor centrali ai clujenilor, Massoero – la prima reușită – și Mitrea – la a doua. În afară de aceste greșeli, Chipciu și Nistor, cei mai buni jucători ai „șepcilor roșii” până acum, au fost „mult sub nivelul lor”, așa cum i-a catalogat la final antrenorul Ioan Ovidiu Sabău.

Daniel Popa a reușit să reducă din diferență până la pauză, după un șut senzațional din lateral, la colțul lung. Se părea că gazdele pot reveni în partea a doua, însă erorile defensive au continuat, iar băieții lui Rednic au făcut 3-1 și au mai ratat două mari ocazii.

În ciuda scorului, Universitatea a ținut de minge, conform sofascore: 66% posesie față de 34%. Și la totalul șuturilor la poartă, gazdele au stat mult mai bine: 21-9! Dar la șuturile pe poartă situația a fost invers: 4-6. La șanse mari de a marca a fost 6-0 pentru UTA!

Sepsi – Universitatea Craiova 1-3

Marcatori: Debeljuh (33) / Markovic (45+2), Koljic (74 – penalty) și Al. Crețu (84)

A fost scandal mare la acest meci după cele 90 de minute din cauza arbitrajului lui Istvan Kovacs. Cel mai bun fluieraș român al momentului a greșit grav în defavoarea gazdelor, cărora le-a refuzat două penaltyuri în prima repriză! În plus, l-a iertat pe Raul Silva de al doilea cartonaș galben, în minutul 45+5, și pe Mitriță de „roșu” direct, în minutul 50!

Prestația catastrofală a lui Kovacs a continuat și pe parcursul reprizei a doua. După greșeala de a nu-l elimina pe Mitriță, arbitrul a dat un penalty pentru olteni după ce Markovic l-a călcat pe Ciobotariu. Noroc că, de data asta, a intervenit VAR, iar decizia a fost schimbată.

Arbitrul din Carei a greșit și invers, când n-a dat penalty pentru Craiova la o interenție a lui Oteliță la Mitriță, dar și-a revenit tot cu VAR-ul. Koljic a transformat și s-a făcut 2-1 pentru echipa antrenată de bulgarul Ivailo Petev, care a decis până la urmă meciul prin golul lui Crețu.

„A fost un arbitraj penibil”, a decretat Attila Hadnagy, directorul sportiv al covăsnenilor, dar oficialii oltenilor au replicat printr-un comunicat stufos, în care se plâng și ei că Ninaj n-a fost eliminat de Kovacs pentru un al doilea „gaben” care s-ar fi impus, în opinia lor.

Debeljuh a înscris primul său gol în tricoul lui Sepsi, la al 15-lea meci jucat (din care doar 6 ca titular). Croatul a tras două șuturi pe poartă și a fost faultat de patru ori în jocul cu Universitatea.

În afara golurilor, a fost 4-1 la ocazii mari în favoarea celor de la Sepsi.

Luni, 5 februarie

FC Voluntari – Hermannstadt 1-1

Marcatori: D. Florea (90+8 – penalty) / D. Paraschiv (31)

Hermannstadt a fost echipa mai bună și a marcat din prima repriză, pentru ca, în partea a doua, să rateze trei mari ocazii din situații de unul la unul cu portarul advers. Golul egalizator al ilfovenilor a venit la ultima fază a meciului, atunci când Szabolcs Kovacs a dictat un penalty după ce a fost avertizat de VAR. La finalul partidei, Marius Măldărășanu, antrenorul sibienilor, le-a reproșat unora dintre jucătorii săi, mai ales celor tineri, că nu aleargă atât cât o fac cei mai în vârstă.

Culmea, conform sofascore, posesia a fost zdrobitoare de partea gazdelor: 70-30. Dar la șuturi totale a fost 11-15 (5-5 la șuturi pe poartă).

A fost primul meci pentru Nicolae Dică pe banca Voluntariului, el înlocuindu-l săptămâna trecută pe Ilie Poenaru. Ilfovenii au ajuns la al 5-lea duel consecutiv fără victorie, trei eșecuri și două remize.

Am consemnat al 12-lea egal al sibienilor în acest campionat, în 24 de etape, adică jumătate din meciurile disputate!

Paraschiv a înscris al 7-lea său gol în acest campionat. El mai are și 4 pase decisive. După ce a dat două goluri în etapa precedentă în poarta Botoșaniului (2-0), Balaure a reușit assist-ul la Voluntari.

FCSB – Farul Constanța 1-1

Marcatori: Alhassan (55) / Larie (90+5 – penalty)

Partida a fost controlată de liderul campionatului, mai ales în prima repriză. „Rechinii” și-au arătat colții abia la începutul repriuzei a doua, când au și reușit să înscrie la capătul unei acțiuni-școală de contraatac, dar reușita lui Louis Munteanu a fost anulată de VAR după minute bune de analiză și după niște linii trase din care nu se înțelege nimic.

Dovadă a dominării echipei antrenate de Charalambous stă și raportul șuturilor: 14-8 la total și 6-3 pe poartă. Iar la numărul de pase a fost 546-431 în favoarea fecesebiștilor (432-327 la pase precise).

Hagi, care a împlinit 59 de ani în ziua jocului, a fost foarte nervos la conferința de presă de la final, acuzând deciziile arbitrilor de la golul sus-menționat, dar și două faze de penalty. În schimb, lovitura de la 11 metri din care Farul a egalat în minutele de prelungiri a fost considerată incorectă de mai mulți specialiști de la TV, în afara lui Ion Crăciunescu, care spune că decizia a fost bună.

Baba Alhassan, considerat de Becali după această confruntare mai bun decât Șut, Lixandru și Olaru, a înscris primul său gol pentru FCSB, într-o fază în care nu se vede clar dacă el a atins mingea sau Cristi Ganea, fundașul constănțenilor. Unele site-uri au notat ca autogol al lui Ganea această reușită a gazdelor.

Luis Phelipe a fost jucătorul luat în colimator de patron și e posibil ca brazilianul să nu mai prindă prima echipă.

De la FCSB a absentat golgheterul Olaru, iar Florinel Coman, răcit în săptămâna premergătoare meciului, a intrat abia în minutul 46, în locul lui Phelipe.

Au rămas 9 puncte între FCSB și urmăritoarele CFR și Rapid, iar Farul (locul 5) s-a distanțat la 4 puncte de Sepsi (locul 6).

Larie, căpitanul „marinarilor” a înscris al 7-lea său gol în acest campionat, cinci dintre acestea fiind  din penalty.