Portugalia scapă de cleioasa Slovenia și merge în „sferturi“. Ronaldo a ratat primul penalty după 27 transformate consecutiv

Pentru unii microbiști români, meciul Portugalia – Slovenia (0-0 după prelungiri, 3-0 la penalty-uri de departajare), disputat luni seara, în optimile de finală ale Euro 2024, se prea poate să fi trezit o nelămurită senzație de deja-vu. Era amintirea îndepărtată a acelui baraj de coșmar din 2001, când „tricolorii“ au pierdut incredibil calificarea la Mondialele din 2002. De data asta, însă, slovenilor nu le-a mai mers.

Partida de pe „Detsche Bank Park“, din Frankfurt, a fost una urâtă. Portugalia, cu atacanți neinspirați, s-a trezit forțând la nesfârșit în gol, în fața unei echipe al cărei stil românii îl știu prea bine și care s-a păstrat peste decenii ca marcă înregistrată a Sloveniei – unul incomod, inestetic și cleios, care parcă ți se lipește de haine și corp și de care nu știi cum să scapi.

Seara în care Cristiano Ronaldo a ratat un penalty și a plâns

Slovenii n-au jucat nimic tot meciul – după obiceiul lor consacrat. S-au apărat pe trei straturi, au faultat, au pus rar piciorul pe minge și s-au atârnat de adversari, dând impresia că au intrat din prima secundă cu ideea de a ajunge cumva la penalty-uri.

În această mlaștină a fotbalului s-au trezit portughezii, o echipă care pare aproape ieșită din formă și care se atârnă de Cristiano Ronaldo, rămas la 39 de ani omul-orchestră, căpitanul și motorul națiunii. Luni, CR7 n-a mai fost inspirat și, drept urmare, mingea pur și simplu n-a mai intrat în poartă. Legendarul atacant a reușit, în ultimul minut al primei reprize de prelungiri, să pună capăt și istoricei sale serii de goluri înscrise din penalty. Până luni seară transformase 27 de lovituri de pedeapsă la rând, record probabil unic în istoria fotbalului, dar când e să meargă prost, e greu să răstorni cursul evenimentelor – mai ales când în față ai Slovenia. Acesta a fost și momentul în care Cristiano Ronaldo a izbucnit în plâns, dând impresia că va claca psihic.

Cum să joci aproape de unul singur și să fii la un pas de eliminare

Portughezii, neinspirați și atrași în capcana jocului de uzură al adversarilor, au încercat zadarnic până la finalul prelungirilor să marcheze. Câteva cifre arată ce-a fost pe gazon:

Atacuri: 93-32

După cum se vede, portughezii au fost aproape singuri pe teren. 68% posesie, 72% din numărul total de pase (1.091) și 78% din totalul paselor reușite (892) le-au aparținut. N-a fost suficient să și marcheze, soarta trăgându-le, practic, o scatoalcă după ceafă pentru meschinăria din grupe, când s-au lăsat bătuți de Georgia ca să-și schimbe culoarul din fazele eliminatorii. Pentru a evita Olanda și a întâlni Slovenia (considerată de ei mai slabă), lusitanii au făcut figurație în fața caucazienilor în ultima etapă a grupei, eliminându-i prin jocul rezultatelor pe alții care munciseră cinstit – ungurii.

Doar că, luni seară, proverbul „ai grijă ce-ți dorești că s-ar putea să ți se îndeplinească“ a fost foarte aproape să se și concretizeze la Euro 2024. La Frankfurt, Portugalia s-a văzut împinsă de un adversar obstrucționist și incomod până în loviturile de departajare. Pe care însă le-a câștigat în stil mare, cu 3-0.

La penalty-uri au înscris, pe rând, Cristiano Ronaldo (care a arătat cu ocazia asta un psihic de fier, nefiind afectat de ratarea din meci), Bruno Fernandes și Bernardo Silva. După ce făcuseră antijoc 120 de minute, slovenii n-au mai găsit forța să reziste emoțional și la penalty-uri. Toți cei trei jucători care au bătut au ratat: Josip Ilicic, Jure Balkovec și Benjamin Verbic și-au elliminat echipa. Scor final la lovituri de departajare 3-0 și Portugalia merge mai departe, în „sferturi“, unde va întâlni o echipă de asemenea în mare criză de idei în atac, Franța.

Slovenia, cea mai plictisitoare echipă de la Euro,  pleacă fără să lase în urmă regrete ori momente memorabile

Despre sloveni nu sunt multe de spus: bine că pleacă acasă. Dacă e o echipă care poate fi desemnată ca având cel mai urât joc de la Euro, atunci Slovenia trebuie încoronată cu trei coroane una peste alta. Nicio veleitate, nimic care să te facă să tresari, doar un stil incomod ridicat la rang de artă, de natură să transforme orice meci cu ei – indiferent cât de bună și spectaculoasă ar fi echipa adversă – într-un somnifer perfect.

La aceste Europene, slovenii au marcat două goluri în patru meciuri după ce au avut cea mai mică posesie a balonului dintre toate cele 24 de participante: 38% cu Danemarca, 44% cu Serbia, 28% cu Anglia, 32% cu Portugalia.

În final, pleacă acasă fără să lase în urmă regrete ori amintiri. Peste ani, oamenii se vor chinui să-și aducă aminte de ei ca participanți la Euro 2024.