Analiza etapei a 26-a din Superliga României: Au mai rămas 7 puncte între FCSB și Rapid

FCSB a făcut doar 0-0 la Cluj, împotriva Universității, în timp ce Rapid a obținut a 5-a victorie din acest an din cinci meciuri și s-a apropiat la 7 puncte de lider. Craiova lui Rotaru a egalat pe final la Botoșani după ce moldovenii au condus cu 2-0. Dar dinamo e performera etapei, cu a doua victorie consecutivă, 3-1 cu Oțelul!

Vineri, 16 februarie

Petrolul – Poli Iași 2-1

Marcatori: Musi (minutul 60) și Berisha (90+4) / R. Ispas (30)

Petrolul a smuls victoria în ultimele secvențe ale meciului, prin kosovarul Berisha, intrat după pauză în locul lui Grozav și aflat la debutul său pentru ploieșteni. Cu 5 minute înaintea timpului regulamentar, ieșenii au avut o imensă ocazie: tânărul de 20 de ani Luca Mihai, împrumutat de la CFR Cluj, a trimis mingea în bară!

Controversa partidei a avut loc în minutul 20, când Papp, de la gazde, i-a pus talpa pe tibie lui Ispas, dar arbitrul Horia Mladinovici i-a dat doar „galben” fundașului „găzarilor”, dar toți specialiștii au spus după joc că acesta trebuia să fie eliminat. Ispas a marcat apoi în minutul 30, dar, din cauza durerilor, a fost înlocuit în minutul 38 cu Katanec.

Echipa antrenată de Florin Pîrvu a suferit o singură înfrângere în ultimele 5 confruntări din Liga 1 și a răma spe mloc de play-off, 6.

Ieșenii au reușit o singură victorie în ultimele 7 dueluri din prima divizie și sunt pe loc de baraj, la numai 5 puncte de primul loc retrogradabil direct, ocupat acum de Dinamo.

După eșecul de la Ploiești, mijlocașul Mihai Bordeianu, de la Iași, a uimit lumea fotbalului, declarând că ar exista o conspirație împotriva echipei sale, cu scopul salvării de la retrogradare a lui Dinamo!

A fost al 4-lea gol al lui Mussi în acest campionat, el având și două assist-uri.

Moldovenii au expediat mai multe șuturi, 17 față de 12, dar la cele pe poartă prahovenii au stat mai bine: 7-5.

Rapid – Hermannstadt 2-0

Marcatori: Krasniqi (53) și Rrahmani (66)

Victorie clară a Rapidului în fața ueni echipe care uită să se apere cu ferocitate atunci când joacă pe terenul granzilor, așa cum s-a întâmplat și la FCSB. Un singur șut pe poartă au tras sibienii, iar acela a fost anemic, de la distanță! 7-1 a fost raportul șuturilor pe poartă în favoarea alb-vișiniilor.

5 parade a avut Căbuz, față de una singură a lui Aioani.

Kosovarii Giuleștiului au punctat din nou, Krasniqi, aflat la al doilea gol pentru alb-vișinii în 4 apariții, reușind și pasa decisivă la golul lui Rrahmani. Acesta din urmă a ajuns la 9 goluri și două assist-uri în acest campionat, în condițiile în care a fost și accidentat o lungă perioadă.

Interesant este că după transferurile efectuate în această iarnă, Alex Ioniță n-a mai prins niciun minut în cele 5 partide din acest an, iar Cătălin Cîrjan, considerat marea lovitură după venirea de la tineretul lui asrsenal, a jucat doar 59 de miniute în primul meci din 2024, la 4-3 cu FC U 1948 Craiova, iar apoi zero!

Echipa antrenată de Cristiano Bergodi are cinci succese in cinci jocuri disputate în 2024. În ultimele patru, a primit doar două goluri! Rapidiștii s-au apropiat la 7 puncte de liderul FCSB după ce echipa antrenată de Charalambous a făcut doar 0-0 la Cluj, cu U.

Sibienii au câștigat o singură dată în cele 13 deplasări de până acum (7 remize și 5 înfrângeri).

Sâmbătă, 17 februarie

FC Voluntari – UTA 0-1

Marcator: Fabry (77)

După acest succes, UTA s-a apropiat la un singur punct de ultimul loc de play-off, ocupat de Petrolul.

În afara golului, arădenii au ratat o mare ocazie prin Vlad Morar, care a trimis în bară, în minutul 6. Și Dumiter, de la gazde, a avut două mari oportunități la 0-0.

Fabry, care fusese introdus în minutul 70 în locul lui Micovschi, l-a înjurat pe antrenorul Mircea Rednic după golul marcat 7 minute mai târziu. Tehnicianul i-a bătut obrazul slovacului, dar l-a iertat la final: „Contează că a marcat, nu că m-a înjurat!”. A fost al 6-lea fol al lui Fabry în acest campionat în 25 de apariții. El a dat și două pase decisive.

În cele trei meciuri cu Nicolae Dică antrenor, Voluntari a înscris o singură dată! Ilfovenii n-au câștigat niciun joc din ultimele 7. Ultima victorie a fost pe 9 decembrie 2023, 2-1 la Rapid.

Gazdele au avut posesia, 54%, și au dat mai multe pase precise, 530 față de 451, dar oaspeții au tras mai mult la poartă, 15-8, și pe poartă, 4-3.

FC U Craiova – CFR Cluj 1-3

Marcatori: Baeten (40) / El Kaddouri (13), Bîrligea (45+3) și Muhar (90+1)

CFR mai are de doi bani speranță la titlu după victoria din Bănie. Echipa lui Mutu a controlat meciul de la un capăt la altul, în fața unei echipe bramburite, care nu știe să se apere. FC U, la care a absentat curios Bauza (explicația oficială a fost o lovitură la gambă primită la un antrenament), a pierdut orice șansă de a juca în play-off, fiind acum la numai trei puncte de primul loc de baraj pentru salvarea de la retrogradare.

El Kaddouri a dat primul său gol pentru clujeni, după o mare eroare a portarului Gorcea, care a tot gafat în ultima vreme și, foarte posibil, își va pierde postul de titular.

Bîrligea a dat al 7-lea său gol în acest sezon, el având și 5 assist-uri, în timp ce Muhar, un mijlocaș la închidere, e la a 6-a reușită!

Baeten a înscris un gol superb, de la marginea careului mare, șut imparabil, din prima, cu stângul, fără speranțe pentru portarul Sava.

Prin Bănie se vorbește din nou despre demiterea antrenorului italian Giovanni Constantino, dar cine să vină? Până una alta, Florin Costea, fodtul golgheter al echipei, a fost instalat ca director sportiv.

O singură mare ocazie de gol au avut oltenii față de 6 ale oaspeților.

Duminică, 18 februarie

FC Botoșani vs Universitatea Craiova 2-2

Marcatori: Kaprof (17 și 41) / Al. Mitriță (52), Koljic (90+5)

Argentinianul Kaprof a marcat primele sale goluri pentru Botoșani, cel dintâi fiind reușit după un sfert de oră de joc controlat de Universitatea Craiova. Confruntarea a continuat în aceeași notă, cu echipa oaspete mai mereu în preajma careului botoșănenilor. Per total, echipa antrenată de Ivaylo Petev a avut o posesie de 75% și a tras de 15 ori spre poarta adversă, gazdele expediind numai 7 șuturi.

În cele din urmă, perseverența Universității a produs rezultate și pe tabela de marcaj, prin două reușite venite după pauză.

A fost al doilea meci consecutiv pentru FC Botoșani cu gol primit în finalul jocului, după cel de la Arad, încheiat cu același scor (2-2). De asemenea, a fost al 11-lea gol primit de formația pregătită de Bogdan Andone în intervalul minutelor 46-60 și al 10-lea încasat după minutul 75.

Fundașii craioveni au avut din nou o zi de coșmar. Universitatea a primit minim două goluri în șapte din ultimele opt partide de campionat!

Trei echipe din afara zonei play-off-ului s-au apropiat la cinci puncte de „alb-albaștri”. Cu toate acestea, după întâlnirea de la Botoșani, Petev a considerat că postul său nu este în pericol.

Dinamo vs Oțelul Galați 3-1

Marcatori: Politic (3), Gnahore (34), Abdallah (81 – penalty) / Al. Pop (17 – penalty)

Vhakka Eddy Stelh Gnahore marchează un gol de lângă Alexandru Mihai Constantin Pop in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Otelul Galati, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, duminica 18 februarie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Destinația celor trei puncte a stat foarte puțin timp sub semnul întrebării, în contextul în care Dinamo a făcut din nou un meci solid. De data aceasta, echipa antrenată de Zeljko Kopic a înscris foarte repede, Politic reușind golul în a doua partidă la rând. La originea fazei a fost Hakim Abdallah, atacantul care are un început de an foarte bun nu numai prin contribuțiile la goluri, ci și prin felul în care se mișcă în teren, creând spații pentru coechipieri. Contra Oțelului, fotbalistul din Madagascar a marcat un gol și a oferit două assist-uri.

Gnahore a dat primul său gol pentru Dinamo după ce a lovit foarte bine mingea din interiorul careului de 16 metri.

Gălățenii au trăit câteva minute cu iluzia unui egal, după ce dinamovistul Velkovski l-a tras de tricou în careu pe Lovric, iar arbitrii din cabina VAR i-au atras atenția centralului Andrei Moroiță. Tot VAR-ul a intervenit și la penalty-ul din care Abdallah a făcut 3-1, pentru că arbitrul acordase inițial lovitură liberă de la marginea careului pentru faultul lui Cârjan asupra lui Homawoo.

Pe banca de rezerve a lui Dinamo a apărut în premieră atacantul kosovar Astrid Selmani.

A fost o nouă etapă cu multe greșeli individuale și colective ale elevilor lui Dorinel Munteanu, dominați la posesie (53-47% pentru Dinamo), la șuturi (13-8) și la ocazii mari de gol (4-2).

Antrenorul Oțelului a primit cartonașul roșu pentru injurii aduse arbitrilor și va fi suspendat minim două etape. Pe adresa lui există și o plângere pentru rasism din partea Rapidului, care va fi judecată de Comisia de Disciplină pe 28 februarie. Dorinel a transmis dumică faptul că se află internat în spital deoarece i-a fost rău după meci.

Luni, 19 februarie

Sepsi Sf. Gheorghe vs Farul Constanța 0-1

Marcator: Grameni (87)

Jocul a fost precedat de un moment deosebit. Arbitrul Sebastian Colțescu a primit un tricou special, cu ocazia doborârii recordului de meciuri oficiate în primul eșalon: 382. Cu 381 de partide arbitrate, Alexandru Tudor a căzut pe locul al doilea.

La finalul partidei, atitudinea gazdelor față de Colțescu și de brigada de arbitraj era la polul opus. Deși golul Farului a fost validat după analiza VAR, covăsnenii susțin în continuare că mingea șutată de Grameni nu a trecut de linia porții cu toată circumferința. Iar pe reluări nu se vede clar.

Echipa lui Hagi a lăsat o impresie mai bună în repriza secundă, dar Sepsi a dominat per ansamblu, așa cum o arată cele mai importante repere statistice. Formația pregătită de Bernd Storck a avut 60% posesie, 13 șuturi (vs 11 ale vizitatorilor), 8 șuturi pe poartă (vs 2).

Niczuly a avut o singură intervenție salvatoare, în timp ce Buzbuchi a avut 8 parade. Portarul lui Sepsi a părăsit terenul accidentat, în minutul 82.

În minutul 51, Șafranko marcase pentru gazde, dar golul a fost invalidat de VAR, pe motiv de ofsaid.

„U” Cluj vs FCSB 0-0

U Cluj a fost mai aproape de victorie decât FCSB. „Șepcile roșii” au primit penalty în minutul 16, când Lixandru a avut o intervenție imprudentă asupra lui Nistor în propriul careu. Același Nistor a executat, dar Târnovanu a parat. Mingea a revenit la decarul lui „U”, care a ratat șutul, permițându-i portarului oaspeților să rețină fără probleme.

La rândul lor, băieții lui Charalambous au cerut penalty la un presupus fault asupra lui Octavian Popescu, dar nu s-a acordat nimic.

Ofensiva liderului a măcinat în gol, în lipsa unui vârf care să pună presiune pe fundașii central ai lui „U”. Olaru a îndeplinit rolul atacantului central, fiind de cele mai multe ori izolat, fără șanse de a juca mingea, în fața înalților fundași centrali adverși Masoero și Thalisson.

Unul dintre puținele aspecte pozitive pentru echipa pregătită de Elias Charalambous a fost debutul fundașului dreapta Nana Antwi, care poate fi util atât în apărare, cât și în atac, după ce va forma relații de joc cu noii coechipieri.

FCSB a avut o posesie superioară (56%) și a tras mai multe șuturi la poartă (12-10) și pe poartă (4-3), însă raportul ocaziilor clare de gol a fost de 3-0 în favoarea elevilor lui Ioan Ovidiu Sabău.

Intrat în direct la tv după meci, Gigi Becali a explicat că cinci jucători au jucat răciți. Aceeași explicație pentru jocul slab a fost dată și după etapa anterioară (1-0 cu Sepsi). Rămâne de văzut dacă până în weekend-ul viitor „roș-albaștrii” se vor însănătoși. În mod cert, jocul lor este „gripat”. Din 11 puncte câte aveau avans față de locul 2 la un moment dat, au rămas numai 5 și nu mai e mult până la confruntarea directă din Giulești, cu Rapid.